Sprawdzone sposoby na obniżenie cholesterolu
Zbyt wysoki poziom cholesterolu może doprowadzić do hipercholesterolemii, czyli przewlekłego stanu zaburzeń gospodarki lipidowej organizmu. Jest to również istotny czynnik ryzyka miażdżycy i wystąpienia wielu chorób układu krążenia, w tym zawału serca lub udaru mózgu. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak w prosty sposób obniżyć swój cholesterol i jakie produkty spożywcze mogą okazać się w tym pomocne.
Jak obniżyć cholesterol?
Oto kilka metod na walkę z podwyższonym cholesterolem:
- odpowiednio zbilansowana dieta
- aktywność fizyczna i unormowanie masy ciała
- rezygnacja z używek – palenia papierosów i nadmiernego spożycia alkoholu
Dieta, czyli co jeść, aby obniżyć cholesterol?
W większości przypadków cholesterol można obniżyć bez konieczności sięgania po leki. Wystarczy zadbać o odpowiednie odżywianie – zrezygnować z wysoko przetworzonych produktów i wprowadzić do swojej diety zdrowe zamienniki bogate w tłuszcze roślinne, kwasy nienasycone oraz antyoksydanty.
Co powinno znaleźć się w diecie?
- pełnoziarniste produkty zbożowe
- produkty bogate w sterole roślinne
- oleje roślinne tłoczone na zimno
- chude twarogi, odtłuszczone mleko i jogurty
- chude mięso i ryby
- owoce i warzywa
- oliwa z oliwek
- orzechy
- produkty sojowe
- zielona herbata
- rośliny strączkowe (m.in. soczewica, groch, cieciorka)
- zioła (m.in. bazylia, ostropest plamisty, czarnuszka siewna, pokrzywa)
- przyprawy (m.in. cynamon, pieprz cayenne, kurkuma, imbir, goździki)
Lista produktów, których należy unikać:
- śmietana i masło
- tłuste mleko
- jasne pieczywo
- ser żółty, topiony, pleśniowy i typu feta
- boczek, słonina, smalec
- dania smażone na głębokim oleju
- podroby
- majonez
- konserwy mięsne
Zachęcamy do umówienia się na konsultację z dietetykiem, który pomoże opracować plan żywieniowy dostosowany do potrzeb Twojego organizmu.
Pamiętaj, ruch to zdrowie!
Oczywiście odpowiednio dostosowany do wieku i stanu zdrowia. Warto wiedzieć, że aktywność fizyczna wspomaga redukcję stresu, który wpływa na podwyższony poziom cholesterolu. Kluczową kwestią będzie regularność, która pomoże w spaleniu nadprogramowych kilogramów wpływających na wyższy poziom cholesterolu i prowadzących do miażdżycy, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.
Osoby powyżej 60 roku życia powinny pamiętać o ograniczeniu wysiłku i nie przetrenowaniu się. Dobrym wyborem może okazać się półgodzinny spacer każdego dnia, taniec, bieganie, pływanie lub nordic walking.
Rzuć palenie i ogranicz alkohol
Palenie papierosów obniża poziom dobrego cholesterolu HDL i przyczynia się do rozwoju miażdżycy, z kolei nadużywanie alkoholu zaburza metabolizm lipidów w wątrobie. Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić też m.in. do wysokiego ciśnienia krwi, niewydolności serca i udarów.