Dlaczego picie wody jest ważne

Poznaj 10 powodów, dlaczego picie wody jest ważne

26 kwietnia 2021 brak komentarzy EAT FIT Categories ZdrowieTags ,

Woda to życie – każdy zna to stwierdzenie, jednak niewiele osób bierze je pod uwagę podczas codziennej rutyny. Ten cudowny płyn bierze udział w wielu procesach organizmu, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie narządów i odpowiadając m.in. za dobre samopoczucie. Ludzkie ciało składa się z ok. 60-75% wody, a bez niej niemożliwe jest przetrwanie dłużej niż 7 dni. Dlaczego więc tak wiele osób ignoruje jej wartość dla zdrowia i ogólnej kondycji? Pora wyjaśnić, dlaczego picie wody jest ważne oraz ile wody dziennie wypijać, by czuć się dobrze.

Ile wody pić dziennie?

Optymalną i najczęściej zalecaną dzienną dawką wody jest 8 szklanek. Zapotrzebowanie u każdego jest jednak inne i wynika z wielu czynników, takich jak:

  • płeć,
  • wiek,
  • masa ciała,
  • styl życia (m.in. poziom i częstotliwość aktywności fizycznej),
  • warunki środowiskowe (klimat, temperatura powietrza, wilgotność).

Jak obliczyć ilość wody do spożycia?

Dobrym sposobem na obliczenie swojego dziennego zapotrzebowania na płyny jest przyporządkowanie jednemu kilogramowi masy ciała 30 ml wody, a następnie wzięcie pod uwagę powyższych czynników. Oczywistym jest fakt, że osoby aktywne fizycznie powinny dostarczać do organizmu więcej wody, niż te prowadzące siedzący tryb życia. Dzieciom zaleca się wypijanie przynajmniej 6 szklanek dziennie. Ogólnym zaleceniem Instytutu Medycznego jest przyjmowanie ponad 2 litrów wody przez kobiety i 3 litrów przez mężczyzn.

Dlaczego warto pić wodę? 10 powodów

1. Wspomaga usuwanie toksyn z organizmu

Zanim sięgnie się po cudowne diety oczyszczające, warto zwrócić uwagę na to, czy dbasz o regularne dostarczanie wody. To właśnie ona powoduje, że zbędne produkty przemiany materii są wydalane wraz z moczem.

2. Pomaga przyswajać substancje odżywcze

Dobrej jakości woda zawiera elektrolity (m.in. sód, potas, magnez), które wpływają na utrzymanie właściwego nawodnienia organizmu oraz odżywiają ciało w potrzebne mikro i makroelementy.

3. Zapobiega nadciśnieniu i innym chorobom układu krwionośnego

Odwodnienie powoduje zagęszczenie krwi i zaburzenie jej przepływu. Taki stan prowadzi do podniesienia ciśnienia tętniczego, które – nieleczone – może prowadzić do poważnych schorzeń (m.in. udaru lub zawału serca).

4. Poprawia koncentrację oraz dodaje energii

Nawet niewielka utrata wody z organizmu (1-2%) może powodować spadek energii, obniżyć nastrój oraz wpłynąć na gorszą pracę mózgu. Uzupełnienie wody niweluje zmęczenie i podnosi funkcje intelektualne.

5. Bierze udział w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała

Pełni funkcję termoregulacyjną, czyli odpowiada za „zarządzanie” ciepłem, równomiernie rozprowadzając je w organizmie. W ciepłe dni pozwala schładzać ciało poprzez wydzielanie potu.

6. Wpływa na lepszą pracę układu pokarmowego

Odpowiednia ilość wody zapobiega powstawaniu zaparć, a także poprawia trawienie, wpływając na formowanie kęsów pożywienia, przełykanie oraz sprawne przemieszczanie się jedzenia po przewodzie pokarmowym.

7. Nadaje skórze elastyczność i nawilża ją

Picie wody odżywia skórę od wewnątrz, redukując jej przesuszenie, szarość i opóźniając procesy starzenia.

8. Odżywia układ ruchu

Mięśnie i stawy potrzebują wody do zachowania elastyczności oraz utrzymania optymalnej sprawności fizycznej i wytrzymałości. Płyny działają jak „smar” dla stawów, wpływają także na ich amortyzację.

9. Zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych

Picie wody przyczynia się do ograniczania ryzyka powstawania tej bolesnej przypadłości – wspomaga rozpuszczanie kamieni nerkowych i zapobiega tworzeniu się grudek.

10. Może wpłynąć na sprawniejsze odchudzanie

Wypijanie szklanki wody przed posiłkiem sprawia, że zwiększa się uczucie sytości, dzięki czemu zjada się mniejsze porcje posiłku. Poza tym woda poprawia metabolizm i wspomaga trawienie.

Warto stopniowo wdrażać nawyki, pozwalające na regularne uzupełnianie wody do organizmu. Ciało i umysł będą wdzięczne!