odchudzanie

Jak zacząć odchudzanie? 5 najważniejszych zasad

28 marca 2022 brak komentarzy EAT FIT Categories OdchudzanieTags , ,

Wiosna to według wielu idealny czas na zmiany. Wiosenne porządki, zmiany w garderobie czy zmiana odżywiania to coś, na co ochotę mamy głównie wiosną. Odchudzanie wydaje się bardzo proste – wystarczy jeść produkty ubogie w tłuszcze i niskokaloryczne, a także pić dużo wody. Pod żadnym pozorem nie wolno jeść słodyczy, słonych przekąsek, a fast-foodów należy unikać jak ognia. Czy na pewno? Dowiedz się, jak zacząć odchudzanie, aby przyniosło spodziewany efekt i nie było katorgą, a stylem życia.

Jak schudnąć skutecznie i bez wyrzeczeń?

Każde odchudzanie powinno rozpocząć się od zrobienia podstawowych badań. Być może problem nie leży wcale w złym trybie życia, lecz w niedoborach witamin czy niewykrytych schorzeniach. Poza tym, aby odchudzanie było skuteczne, nie możemy od razu rzucać starego trybu życia i rozpoczynać nowego, znacznie zdrowszego. Najlepiej jest stosować metodę małych kroków – na początku możemy zamieniać jedzone produkty na zdrowsze. Przykładowo, zamiast mięsa smażonego warto wybrać mięso pieczone. Dzięki drobnym zmianom powoli przyzwyczaimy się do nowych smaków, a z czasem wprowadzimy coraz więcej zmian z korzystnym wpływem na nasze zdrowie. Należy pamiętać, że aby odchudzanie było zdrowe i nie przyniosło efektu jojo, powinniśmy chudnąć maksymalnie 1 kg na tydzień, chyba że Twoja nadwaga jest znaczna, wtedy ten limit może być większy.

Odchudzanie – 5 najważniejszych zasad

1. Powoli, ale do celu – nie zmieniaj wszystkiego naraz!

Gdy codziennie jedzone fast-foody zamienisz od razu na kurczaka z ryżem z pewnością nie wytrwasz długo. Niezdrowe nawyki żywieniowe zmieniaj powoli i stopniowo, nie odstawiaj wszystkiego naraz. Przykładowo na początek zacznij jeść fast-foody rzadziej lub zamieniać je na ich domową wersję, następnie zrób domowe fast-foody bez tłuszczu, a dopiero później co jakiś czas zamień je na zdrowy, zbilansowany posiłek.

2. Zmień myślenie o diecie.

Odchudzanie nie musi być ani restrykcyjne, ani niesmaczne czy monotonne. Będąc na diecie odchudzającej możesz pozwolić sobie na hamburgera, czekoladę czy wino, a to wszystko oczywiście w odpowiedniej ilości oraz częstotliwości. Nie ważne, ile kilogramów chcesz schudnąć – staraj się komponować posiłki dobrane pod własny smak, a gdy Twoje nowe fit przepisy zaczną naprawdę Ci smakować, przestaniesz mieć ochotę wyłącznie na tłuste, kaloryczne dania. Jeżeli nie czujesz się ekspertem od fit gotowania, zawsze możesz postawić na catering dietetyczny.

3. Aktywność fizyczna kluczem do sukcesu.

Samo odchudzanie przy pomocy odpowiedniego żywienia dla wielu osób będzie niewystarczające. Jeśli chcesz zobaczyć lepsze efekty swojej diety, warto dołączyć do niej chociażby najmniejszą aktywność fizyczną. Najlepiej poszukaj takiej, która po prostu sprawi Ci przyjemność – długie spacery, jazda na rowerze czy rolkach, a może zumba? Wszystkie chwyty dozwolone!

4. Odpowiednio dobrana dieta.

Skoro już nie myślisz o diecie jak o końcu życia, uprawiasz jakiś sport i wdrożyłeś drobne zmiany w swoim żywieniu, czas na przemyślenie, jaka dieta byłaby dla Ciebie najlepsza. W tym miejscu dobrze byłoby zasięgnąć porad specjalisty dietetyka, który pomoże dobrać najlepszy dla Ciebie rodzaj diety. Wiele firm oferujących diety pudełkowe ma w ofercie także poradę specjalisty, który pomaga dobrać formę żywienia.

5. Dieta pudełkowa dla nielubiących gotować.

Może nie jest to najważniejsza zasada odchudzania, ale z pewnością pomocna dłoń wyciągnięta w stronę osoby walczącej z kilogramami. To świetna propozycja dla osób które nie lubią gotować, nie mają pomysłów na fit przepisy lub nie chcą tracić codziennie czasu na stanie w kuchni. Wszyscy wiemy, że żadna „dieta cud” nie istnieje – aby schudnąć trzeba pilnować kalorii, a także jeść zdrowo i regularnie. Catering dietetyczny pozwoli Ci zgubić zbędne kilogramy bez większego wysiłku, a posiłki będą różnorodne i dopasowane pod Twoje potrzeby.