Dieta sokowa – na czym polega i czy warto ją stosować?
Od kilku lat zdrowy styl życia jest na topie. Po latach nieświadomości zaczynamy czytać skład produktu przed jego kupnem oraz szukamy zdrowszych alternatyw ulubionych potraw. Dieta sokowa wydaje się być wprost idealna dla początkujących w temacie – owoce i warzywa lubi praktycznie każdy, a zastąpienie posiłków sokami wydaje się proste. Jednak czy aby na pewno?
Na czym polega dieta sokowa?
To bardzo proste – dieta sokowa to nic innego jak detoks sokowy. Przyjmowanie tak dużej ilości warzyw i owoców w płynnej formie oczyszcza organizm z nagromadzonych toksyn. Zamiana pokarmów stałych na płynne odciąża układ pokarmowy, oczyszcza jelita i wspomaga wchłanianie cennych składników do organizmu. Nie może być jednak stosowana zbyt długo – zalecany czas jej trwania to od 3 do 7 dni.
Oczywiście przyjmowanie tak dużej ilości płynów nie zwalnia nas z obowiązku nawadniania organizmu. Należy pamiętać, że soki przyjmowane są zamiast posiłków w formie stałej, więc nadal należy pić minimum 1,5 litra wody dziennie (a podczas diety nawet więcej).
Detoks sokowy – dla kogo?
Dieta sokowa może pełnić kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim nie powinna być jedynie sposobem na schudnięcie. Jej główną funkcją powinno być oczyszczenie organizmu z zalegających toksyn powstałych na skutek stosowania różnego rodzaju używek – kawy, herbaty, alkoholu czy papierosów. Niezdrowe odżywianie czy tryb życia także przyczyniają się do zalegania toksyn w organizmie. Dzięki zamianie pokarmów stałych na płynne, a także przyjmowaniu codziennie dużej ilości warzyw i owoców w surowej formie z pewnością poczujesz się lżej niż dotychczas. Poza tym, dieta sokowa może być doskonałym wstępem do zmiany stylu życia na zdrowszy – na początku usuniesz zalegające toksyny, aby w późniejszym czasie dostrzec jeszcze lepsze rezultaty zdrowego odżywiania.
Detoks sokowy może być także stosowany jednorazowo – dla szybkiego oczyszczenia organizmu, czy przed ważnymi wydarzeniami. Nie powinniśmy jednak mocno wydłużać zaleconego czasu diety, ponieważ możemy uzyskać zupełnie odwrotny efekt, jak na przykład spowolnienie przemiany materii.
Jak przygotować się do diety sokowej?
Aby zmniejszyć potencjalny szok dla organizmu, przed rozpoczęciem detoksu sokowego zalecamy krótki okres przygotowawczy. Przede wszystkim zrezygnuj z gotowych dań, przetworzonych produktów czy słodkich napojów nawet już tydzień przed. Odstaw wszelkiego rodzaju przekąski, słodycze, a następnie nabiał, mięso czy pieczywo. Jedz jak najwięcej warzyw i owoców w surowej postaci, najlepiej w różnych kompozycjach – to pozwoli Ci przywyknąć do ich smaku. Aby podkręcić efekty diety zalecamy także umiarkowaną aktywność fizyczną, najlepiej w Twojej ulubionej postaci – taniec, bieganie, a może długie spacery? Wszystkie formy dozwolone!
Zalety diety sokowej
Efekty diety sokowej można zauważyć już po pierwszych 2-3 dniach. Przede wszystkim odciąża ona organizm i wspiera procesy trawienne, dzięki czemu już na początku możemy poczuć się lżej. Dzięki dużemu zastrzykowi witamin i minerałów będziemy mniej senni, a wręcz przepełnieni energią. Nasz układ odpornościowy także na tym skorzysta – w szybkim tempie zauważysz zmniejszenie ilości infekcji, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Po kilku dniach ustąpią obrzęki, a także zmniejszy się widoczność cellulitu. Skóra stanie się wyraźnie gładsza, bardziej miękka, a jej koloryt nabierze zdrowszych odcieni.
Czy detoks sokowy jest dla każdego?
Wydawałoby się, że taka lekka, zdrowa i szybka dieta jest dla każdego. Niestety, jest nieco inaczej. Choć zalety diety sokowej są wręcz zniewalające, nie każdy będzie mógł z nich skorzystać. Na ten rodzaj żywienia nie powinny przechodzić osoby z zaawansowaną cukrzycą czy nietolerancją węglowodanów. Niektóre choroby przewlekłe, takie jak zaburzenia pracy wątroby czy nerek, także wykluczają możliwość przejścia na dietę opartą na sokach. Jeśli wykonujesz ciężką, fizyczną pracę, pamiętaj, że kilka soków dziennie nie wystarczy na zaspokojenie potrzeb Twojego organizmu – nawet w czasie detoksu. Taką dietę powinny odpuścić sobie także kobiety w ciąży oraz w trakcie laktacji.