dieta sirt

Dieta SIRT – na czym polega i jak działa?

28 marca 2021 2 komentarze EAT FIT Categories Dieta, OdchudzanieTags , , , ,

Nie każdy jest zadowolony z wyglądu swojej sylwetki, przez co decyduje się na wprowadzenie konkretnej diety, aby dokonać pewnych zmian. Najpopularniejsze są diety odchudzające, czyli mające na celu zredukowanie masy ciała. Jest ich jednak tak wiele do wyboru, że wręcz trudno zdecydować się na jedną. Niektóre są mniej restrykcyjne, drugie bardziej, zdrowsze lub nawet niekorzystne dla zdrowia. Na uwagę zasługuje dieta Sirtfood, czyli popularna dieta Adele, tak, tej Adele, która mierzyła się ze sporą nadwagą, ale postanowiła zmienić swój wygląd i zrzucić zbędne kilogramy. Stosowała dietę Sirt i w końcu udało jej się uzyskać wymarzoną figurę.

Dieta Sirt – o co w niej właściwie chodzi?

Jeśli komuś marzy się zrzucenie zbędnych kilogramów, koniecznością będzie zmienienie swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych. Wprowadzając zdrowe odżywianie, można stopniowo zredukować masę ciała w sposób całkowicie bezpieczny dla organizmu. Będzie to oczywiście proces powolny, ale można go przyspieszyć, stosując właśnie dietę Sirt. Jej głównym założeniem jest zwiększenie w organizmie ilości białek w postaci sirtuin, które usprawniają metabolizm, niwelują stany zapalne, spowalniają proces starzenia się komórek. Dieta bogata w sirtuiny działa odmładzająco, jednocześnie przyspiesza utratę tkanki tłuszczowej i uwrażliwia komórki na insulinę. Problemem wielu restrykcyjnych diet jest utrata masy mięśniowej, ale zwiększona ilość sirtuin temu przeciwdziała. Można wobec tego schudnąć, ale zachowując mięśnie.

Dieta Adele składa się dwóch faz i czterech etapów

Pierwsza faza trwa trzy dni i wiąże ze sporą restrykcją kaloryczną. W ciągu dnia można zjeść maksymalnie tysiąc kalorii. Pierwsze trzy posiłki mają postać płynną, a mianowicie koktajli sirtuinowych. Dopiero na koniec dnia można pozwolić sobie na jeden posiłek stały, oczywiście zawierający składniki sprzyjające produkcji sirtuin. Najlepszym rozwiązaniem będzie wypicie pierwszego koktajlu na śniadanie, drugiego po południu, a ostatniego wieczorem. Posiłek stały może zostać zjedzony o dowolnej porze, ale nie później niż do godziny dziewiętnastej – także miedzy koktajlami, ale z zachowaniem min. dwugodzinnego odstępu.

Drugim etapem diety w pierwszej fazie jest zwiększenie kaloryczności o pięćset kalorii. Nadal obowiązują dwa koktajle sirtuinowe, ale zamiast trzeciego wprowadza się drugi posiłek stały. Drugi etap trwa cztery dni, a po nim można przejść do drugiej fazy diety Adele.

Druga faza obowiązuje od ósmego do dwudziestego pierwszego dnia diety. Dobrą wiadomością jest to, że nie trzeba przejmować się już żadnymi ograniczeniami co do kaloryczności diety. Istotne będzie to, aby spożywać jeden koktajl sirtuinowy, a resztę stanowią trzy posiłki stałe. Można pozwolić sobie nawet na jedną czy dwie przekąski.

Po dwudziestym pierwszym dniu diety następuje drugi etap drugiej fazy diety Sirtfood. W jego przypadku nie ma wytycznych co do kaloryczności ani liczby spożywanych posiłków. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby jadłospis opierał się na produktach Sirt i koktajlach sirtuinowych. Jeśli dieta zostanie przeprowadzona zgodnie z wytycznymi, to można liczyć na zredukowanie kilogramów, poprawę proporcji ciała, kondycji fizycznej i samopoczucia.

Co jeść na diecie Sirt?

W przypadku diety Sirtfood kluczowe jest to, aby w organizmie znalazło się jak najwięcej sirtuin. Do warzyw bogatych w te białka zaliczyć można selera naciowego, kapary, papryczki chili, jarmuż, rukolę, natkę pietruszki, czerwoną cykorię, czerwoną cebulę, soję. Polecane są także truskawki, orzechy włoskie, kurkuma, czerwone wino, kakao, kasza gryczana, oliwa z oliwek zimnotłoczona, zielona herbata, matcha, daktyle.

W diecie nie może zabraknąć tłustych ryb morskich, jajek, mięsa i nabiału. Śmiało można sięgać po wielorakie warzywa i owoce, nie tylko te wyżej wymienione. Podobnie będzie z orzechami i nasionami, które są bardzo mile widziane. Można spożywać mąkę i komosę ryżową, świeże przyprawy. Czarna i biała herbata także będą dobrym wyborem z uwagi na swoje właściwości.