Dieta dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej – o co w niej chodzi? Główne założenia

4 maja 2021 brak komentarzy EAT FIT Categories Dieta, Odchudzanie, ZdrowieTags , ,

Bardzo popularną dietą jest metoda żywienia opracowana przez doktor Dąbrowską. Posiada ona jednak wielu przeciwników, jak i zwolenników. Coraz więcej osób twierdzi, że to właśnie dzięki tej diecie odzyskało dawną sylwetkę oraz czuje się dużo lepiej. Z kolei przeciwnicy tego rozwiązania twierdzą, że zbytnio osłabia organizm i tym samym będąc na takiej diecie, nie dostarczamy do naszego organizmu odpowiednich ilości witamin oraz minerałów. Na czym dokładnie polega dieta dr Dąbrowskiej? O czym powinniśmy wiedzieć i pamiętać, aby sobie nie zaszkodzić?

Dieta dr Dąbrowskiej – na czym polega?

Wspomniana dieta dr Dąbrowskiej to bardzo popularny model żywienia, którego głównym zadaniem jest zapewnienie spektakularnej metamorfozy. Autorką tej diety jest lekarz chorób wewnętrznych, Ewa Dąbrowska, która w swoich książkach opisuje restrykcyjny post. Jego głównym celem jest przede wszystkim redukcja tkanki tłuszczowej oraz pozbycie się nadmiaru wody, jak również zanieczyszczeń z organizmu poprzez spożywanie owoców i warzyw w odpowiednich proporcjach. Dzięki temu możemy wydalić z organizmu toksyny, co także przyczyni się do poprawy stanu zdrowia. Będąc na tej diecie można szybko zauważyć, iż nasz organizm niejako korzysta ze swoich „zapasów”, wydalając nadmiar wody oraz szkodliwe związki.

Czy dieta Dąbrowskiej jest bezpieczna?

Nie powinniśmy zapominać o tym, że każda dieta może okazać się dla nas niebezpieczna, jeżeli nie jesteśmy na tyle zdrowi, aby na nią przejść. Choć brzmi to bardzo skomplikowanie, każdy dietetyk przyzna temu rację. Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek głodówki, powinniśmy skonsultować się z lekarzem w celu wykonania podstawowych badań oraz wykluczenia możliwości wystąpienia niepożądanych objawów.

Czasem wiele osób nie ma pojęcia o swoich dodatkowych chorobach, tym samym nie lecząc się na nie, może sobie takim postem zaszkodzić. Specjaliści zgodnie twierdzą, że post jest w pełni bezpieczny, jednakże w tym przypadku należy bezwzględnie przestrzegać jego reguł, jak również być pod nadzorem lekarza, jeżeli przykładowo cierpimy na jakieś dolegliwości. Gdyby podczas naszego postu działo się cokolwiek niepokojącego, również w takich przypadkach należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, aby otrzymać profesjonalną pomoc. Dzięki temu dieta będzie w pełni bezpieczna dla nas i pozwoli osiągnąć upragniony cel.

Kiedy warto postawić na post Dąbrowskiej? Dla kogo jest przeznaczona?

Zdecydowanie dieta dr Dąbrowskiej może być przeznaczona dla bardzo szerokiego grona odbiorców. Nie powinniśmy zapominać o tym, że wspomniana lekarka stworzyła taki model żywienia dla osób z chorobami autoimmunologicznymi oraz pozostałymi schorzeniami, które negatywnie wpływają na pracę wielu narządów.

Naukowcy na podstawie licznych publikacji twierdzą, że tak naprawdę, choć przyczyna powstania wielu chorób na tle autoimmunologicznym nie jest jeszcze poznana, może przyczyniać się do tego zanieczyszczenia organizmu między innymi metalami ciężkimi. Duże znaczenie ma w tym przypadku również niedobór witamin oraz minerałów. Dlatego dieta nie tylko oczyści nasz organizm, ale jednocześnie sprawi, że dostarczymy poprzez pożywienie odpowiednią dawkę substancji cennych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Jest także polecana dla wielu osób, które nie potrafią zredukować nadmiaru kilogramów. Taka dieta warzywno-owocowa pozwoli przede wszystkim na szybką redukcję tkanki tłuszczowej, ponieważ w składzie przygotowywanych przez nas potraw nie znajdziemy nic wysoce kalorycznego, a także obfitego w tłuszcze czy też węglowodany. Dlatego jest to coraz chętniej wybierane rozwiązanie przez wiele osób, nawet gdy nie cierpią na żadne choroby, a chcą po prostu zrzucić zbędne kilogramy.

Dieta warzywno-owocowa – plusy i minusy

Dieta dr Dąbrowskiej budzi sporo kontrowersji. Wiele mówi się na temat jej zalet, lecz środowiska medyczne równie często zaczynają wytykać wady tego typu żywienia. Spośród wad najczęściej podnoszonym argumentem jest to, że dieta ta jest bardzo uboga w kalorie, przez co może prowadzić do skrajnego wyczerpania organizmu. Jednocześnie trzeba pamiętać, że może nie stanowić to bardzo dużego problemu dla osób zdrowych. Ludzie cierpiący na przewlekłe schorzenia powinni jednak przed rozpoczęciem takiej diety skonsultować się z lekarzem oraz przeprowadzić szereg badań.

Zalet stosowania diety dr Dąbrowskiej jest sporo. Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że ukazuje się coraz więcej publikacji na temat pozytywnego wpływu głodówki na organizm człowieka. Głównym czynnikiem mającym na to wpływ jest proces autofagii, czyli zdolność organizmu człowieka do usuwania starych i uszkodzonych komórek na rzecz nowych, zregenerowanych. Tym samym podczas kontrolowanych głodówek może dochodzić do regeneracji organizmu na wielu płaszczyznach, a utrata wagi jest jedynie jedną z bardzo wielu zalet.

Bardzo często pojawiają się coraz to nowsze diety, za pomocą których jak twierdzą ich twórcy, możemy w końcu zyskać doskonałą sylwetkę i raz na zawsze pozbyć się starych nawyków. Dodatkowo mamy poczuć się lepiej, a przede wszystkim mieć znacznie więcej energii. Zresztą kto z nas nie chciałby utracić kilku zbędnych kilogramów, a także cieszyć się dobrym samopoczuciem? Na pewno większość z nas, ponieważ w codziennym życiu bardzo trudno jest o chwilę wytchnienia i tym samym warto postawić na taki model żywieniowy, który jednocześnie nie będzie pochłaniał zbyt dużo wolnego czasu na przygotowanie posiłków, ale dodatkowo doda nam energii i pozwoli spalić nadmierną tkankę tłuszczową.

Taki jest z pewnością post dr Dąbrowskiej, na który w ostatnim czasie decyduje się coraz więcej osób. Jednak nie można zapominać o tym, że nie każdy z nas może zdecydować się na takie rozwiązanie i warto przed przystąpieniem do takiej diety dokładnie się przebadać, a w razie konieczności nawet skonsultować się z lekarzem. Tego typu model żywieniowy na pewno będzie dla nas bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem i może okazać się wysoce skuteczny, jednak wyłącznie wtedy, gdy rzeczywiście będziemy zdrowi i nie będzie żadnych przeciwwskazań, abyśmy przystąpili do tego popularnego postu.